Jedną z ogromnych przyjemności w życiu jest tak zwane wicie własnego gniazda. To ten etap, kiedy posiada się nieruchomość na własność. Mieszkanie lub dom urządza się po swojemu, zgodnie z własnymi preferencjami i gustem. Zanim nastąpi ten przyjemny etap, często po drodze wynajmuje się mieszkanie. Jak znaleźć to wymarzone dla siebie? Poniżej kilka podpowiedzi i wskazówek dla osób, która interesują się tematem wynajmu mieszkań w Warszawie.
Wynajem mieszkań w Warszawie
O mieszkania do wynajęcia w Warszawie nietrudno. Dlaczego? Bardzo wielu prywatnych właścicieli nieruchomości decyduje się na wynajmowanie ich w trybie krótko- lub długoterminowym. W pierwszym przypadku, a zatem wtedy, gdy mieszkanie wynajmuje się na krótko, korzysta się z tak zwanych apartamentów, na przykład podczas podróży służbowych lub prywatnych do stolicy. Wynajem długoterminowy to zupełnie inna opcja. Tak z nieruchomości korzysta się dłużej, na przykład przez kilka miesięcy. Ten rodzaj wynajmu najczęściej łączy się z koniecznością podpisania umowy.
Jak znaleźć dobre mieszkanie w Warszawie?
W jaki sposób znaleźć odpowiednie mieszkanie w Warszawie? Można korzystać z ofert prywatnych, które pojawiają się na różnego rodzaju portalach internetowych. Informacje można zyskiwać również pocztą pantoflową. Ludzie, którzy wynajmują mieszkanie, nie zawsze ogłaszają to oficjalnie. Druga opcja to skorzystanie z pomocy biura nieruchomości. To świetne rozwiązanie wtedy, gdy poszukuje się konkretnego lokalu, który będzie spełniał określone wymagania. Pracownicy biura nieruchomości współpracują z bardzo wieloma właścicielami mieszkań, dlatego też w swoim portfolio mają często nawet kilkaset różnych lokali. Pomogą znaleźć nieruchomość, która będzie zlokalizowana w konkretnej części miasta. Wezmą pod uwagę preferencje związane z ceną wynajmu, metrażem, udogodnieniami, takimi jak na przykład winda, piwnica czy balkon.
Co wziąć pod uwagę podczas poszukiwania mieszkania na wynajem?
Niektórzy wynajmują konkretną nieruchomość przez krótki czas, inni mieszkają w domu lub mieszkaniu nawet przez lata. To, na jak długo wynajmuje się nieruchomość, to zatem kwestia indywidualna. Warto wiedzieć o tym, że zwykle każdy właściciel nieruchomości, która jest przygotowana pod wynajem, oczekuje zapłacenia kaucji. Kaucja to opłata, która jest zwrotna, pod warunkiem, że podczas użytkowania nieruchomości w czasie wynajmu nie dojdzie do zniszczenia mieszkania lub domu. Ile wynosi kaucja? Często dwu- lub trzykrotność czynszu. Oznacza to, że w przypadku wynajmu bardzo drogiej nieruchomości, na przykład mieszkania o dużej powierzchni w apartamentowcu, kaucja może wynosić nawet kilkadziesiąt tysięcy zł. Warto brać pod uwagę budżet, jakim się operuje. Wynajem mieszkań w Warszawie nie należy do tanich, za kawalerkę często trzeba zapłacić kilka tysięcy zł. Większe mieszkanie to wydatek nawet 5 lub 6 tysięcy w skali miesiąca. Apartamenty są jeszcze droższe. Planując przeprowadzkę do Warszawy i wynajęcie tam mieszkania, trzeba przygotować dosyć pokaźną kwotę pieniędzy na start.