Na co zwrócić uwagę dokonując zakupu nieruchomości?

Zakup nieruchomości stanowi niewątpliwie jedną z najważniejszych decyzji w życiu, od której zależy jakość późniejszego funkcjonowania w wielu aspektach. Odpowiednie zaplanowanie całego przedsięwzięcia – od poszukiwania odpowiedniego obiektu po uzupełnianie dokumentacji – pozwoli na wybór mieszkania dopasowanego do Twoich preferencji. Dowiedz się na co zwrócić uwagę przy zakupie nieruchomości!

Odpowiednia lokalizacja budynku

Jednym z kluczowych czynników, na które powinieneś zwrócić uwagę jest lokalizacja danego budynku. Niezależnie od tego, czy jesteś zainteresowany mieszkaniem w centrum, czy na obrzeżach miasta, poddaj dokładnej analizie odległość do Twojej pracy, a także miejsc zamieszkania rodziny i przyjaciół.

Jeżeli chodzi o lokalizację, warto również sprawdzić okoliczną infrastrukturę miejską. Obecność takich lokali jak sklepy spożywcze, fryzjer, szkoły, przedszkola i galerie handlowe znacząco wpływa na atrakcyjność danego obszaru. Na jakość funkcjonowania rzutuje również ilość terenów zielonych wokół mieszkania, w związku z czym warto wziąć ten aspekt pod uwagę w poszukiwaniu odpowiedniej nieruchomości.

Stan prawny obiektu

Innym, fundamentalnym aspektem jest stan prawny danego obiektu. Przed podjęciem ostatecznej decyzji upewnij się, że dana nieruchomość nie jest obciążona zadłużeniem hipotecznym, zadłużona we wspólnocie mieszkaniowej bądź w spółdzielni. Warto również sprawdzić, czy nikt nie dysponuje dożywotnim prawem do użytkowania danego lokalu.

Aspekty budowlane i techniczne

Dokonując zakupu mieszkania należy skrupulatnie sprawdzić dany budynek zarówno pod względem lokalizacji, jak również aspektów budowlano-technicznych. Darmowe ogłoszenia nieruchomości zawarte w serwisie ogłoszeniowym Pokato są zazwyczaj uzupełnione o informacje, takie jak wiek lokalu, ogólny stan mieszkania, elewacji i dachu, kondycja klatki schodowej, a także obecność takich elementów jak:

  • winda
  • balkon
  • domofon
  • piwnica
  • garaż

Warto również zwrócić uwagę na kondygnację, na której umiejscowione jest mieszkanie, rozkład pokoi, standard określony w ogłoszeniu, rozmieszczenie nieruchomości względem stron świata, widok z okien i balkonu, wyposażenie kuchenne i sprzęt AGD.

Opłaty eksploatacyjne i dodatkowe koszty

Zakup mieszkania w każdym przypadku wiąże się z ponadprzeciętnymi kosztami, w związku z czym warto mieć na uwadze pełną kwotę tego procesu. Do sumy podanej w umowie należy również doliczyć podatek, opłatę notarialną, a także ewentualne wykończenie i wyposażenie poszczególnych pokoi.

Szczególnie istotne jest przedstawienie przez sprzedawcę comiesięcznego czynszu, a także minimum 2 rachunków za gaz, prąd oraz inne ponoszone opłaty. Takie rozwiązanie w znacznym stopniu ułatwi podjęcie ostatecznej decyzji, a także obliczenie pełnych kosztów eksploatacji obiektu. Dodatkowym aspektem są tzw. opłaty z tytułu gruntu, a także użytkowanie wieczyste, o które należy zapytać sprzedawcę.

Przegląd techniczny nieruchomości

Przed pierwszą wizytą w nieruchomości warto sporządzić plan oglądania, aby pamiętać o każdym aspekcie wymagającym sprawdzenia. Szczególnie istotny jest przegląd instalacji wodno-kanalizacyjnej, odkręcając krany w maksymalnym stopniu. Warto również przetestować stan instalacji elektrycznej oraz akcesoriów, taki jak klimatyzacja i wentylacja. Spytaj właściciela o rodzaj ogrzewania, który może się różnić w zależności od wieku danego budynku.

W przeglądzie technicznym nie zapomnij o ocenie stanu ścian, okien, podłogi i sufitu pod kątem odpadającego tynku, a także obecności grzyba i ewentualnych nieszczelności.

Redakcja topbiura.pl