Strona główna
Finanse
Tutaj jesteś

Licytacje komornicze

22 kwietnia 2020

Kupno mieszkania na licytacji komorniczej może być świetną okazją, ale również jest to obarczone poważnym ryzykiem. Jednak ryzyko, które występuje nie odstrasza potencjalnych kupców, ponieważ jak widać w ostatnich latach jest to bardzo popularny sposób nabywania nieruchomości. Głównym czynnikiem, który sprawia, że inwestorzy tak chętnie kupują mieszkania na licytacjach komorniczych są ceny, które należą do bardzo atrakcyjnych. Mieszkania można nabyć już za 75% ceny, która została oszacowana przez rzeczoznawcę. Jednak warto zauważyć, że dotyczy to jedynie pierwszej licytacji. Jeżeli nikt nie zdecyduje się na zakup to przeprowadzana jest druga licytacja, na której cena wywoławcza wynosi 2/3 sumy oszacowanej przez biegłego rzeczoznawcę. Jednak warto zwrócić uwagę, że jest to cena wywoławcza.

Przebieg licytacji komorniczej

Jak wiadomo licytacja polega na przebijaniu ofert i dlatego cena może się podwyższyć nawet kilkukrotnie, jeżeli zainteresowanie mieszkaniem będzie wystarczająco duże. W ostatnich latach licytacje komornicze stały się bardzo popularnym sposobem zarobku dla inwestorów, ponieważ mogą oni nabyć dobrze wyposażone nieruchomości w naprawdę niskich cenach. Warto zwrócić uwagę, że licytacje komorniczne odbywają się nawet, jeżeli bierze w nich udział jedna osoba. Jednak ostatnio konkurencja się mocno zwiększyła i jest coraz większe grono osób zainteresowanych. Należy jednak wziąć pod uwagę, że dłużnik ani bliskie mu osoby nie mogą brać udziału w licytacjach. Ma to zapobiec licznym nadużyciom, które mogą wyniknąć z takiej sytuacji. Jednak dłużnik może w każdej chwili na taką licytacje wysłać swojego przyjaciela lub kolegę, który nie jest z nim spokrewniony.

W historii znane są przypadki ludzi, którzy sztucznie podbijali cenę nieruchomości, żeby nie dopuścić do przekazania własności na inną osobę. W ten sposób lokal nie mógł być sprzedany i dłużnik mógł dalej w nim zamieszkiwać. W takiej sytuacji straci on tylko wadium, ale dalej będzie mógł mieszkać w lokalu. Kolejnym celem sztucznego podbijania ceny jest zawyżenie kwoty, którą zainteresowany kupiec będzie musiał zapłacić za nieruchomość. W ten sposób dłużnik zyska więcej środków, które będą przeznaczone na regulowanie zalegających zobowiązań. Z tym wiąże się poważne ryzyko, ponieważ nieświadomie możemy wziąć udział w sztucznym podbijaniu ceny. Skutkować to może tym, że zapłacimy za nieruchomość więcej niż jest faktycznie warta, czyli inaczej mówiąc przepłacimy. Dodatkowo warto wziąć pod uwagę, że rzeczoznawca ocenia wartość nieruchomości zazwyczaj kilka miesięcy przed planowaną licytacją.

Cena nieruchomości na licytacji komorniczej

W tym czasie ceny mogą się zmienić, a wartość nieruchomości może znacząco spaść. Dlatego należy zachować rozwagę podczas licytacji i nie napalać się zbyt mocno, jeżeli nie jesteśmy pewni jej wartości. Rynek nieruchomości jest bardzo dynamiczny, a ceny potrafią się zmienić nawet kilka razy w ciągu jednego roku. Dlatego, jeżeli planujemy wziąć udział w licytacji komorniczej powinniśmy na samym starcie ustalić sobie maksymalną kwotę, którą możemy przeznaczyć na zakup mieszkania.

brokerzy

Redakcja topbiura.pl

Redakcja TopBiura.pl to zespół pasjonatów, którzy z zaangażowaniem tworzą treści dostosowane do potrzeb naszych czytelników.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Przyszłość ekologicznego przetwarzania
Inwestowanie w akcje online
wynajem długoterminowy aut

Jesteś zainteresowany reklamą?