Oszczedzanie pieniedzy sposoby i rezultaty

Nie wszyscy ludzie systematycznie oszczędzają pieniądze. Tymczasem życie od pierwszego do pierwszego przynosi sporo stresu. Warto zmienić swoje nawyki finansowe i postarać się zaoszczędzić przynajmniej trochę pieniędzy na czarną godzinę.

Finansowe pokusy

Ludzie mają różne sposoby na oszczędzanie. Niektórzy, od razu gdy wypłata przyjdzie na konto, przelewają część pieniędzy na dodatkowe konto oszczędnościowe. Taka strategia pozwala niezależnie od życiowej sytuacji nie wydać wszystkiego od razu. Potrzeba jednak ogromnego zdyscyplinowania, aby od razu przelać na dodatkowe konto oszczędnościowe części swojego wynagrodzenia. Pojawia się przecież mnóstwo pokus, jest wiele rzeczy, które można zakupić.

Kredyty i życie ponad stan

Oszczedzanie pieniedzy sposoby stosowane przez ludzi nierzadko pozwalają dorobić się prawdziwej fortuny. Jeżeli ktoś sporo zarabia, to może również sporo oszczędzać. Eksperci podkreślają, żeby absolutnie koszty życia nie były wyższe niż zarabiane pieniądze. Tymczasem Polacy mają tendencję do życia ponad stan. Mieszkają w pięknych apartamentach, kupują nowe ubrania na każdy sezon. Często jest to jednak życie na kredyt, a takie gospodarowanie pieniędzmi na pewno nie przyniesie nic dobrego. O ile można zrozumieć kredyt hipoteczny, mieszkaniowy, czy ewentualnie kredyt na samochód potrzebny na dojazdy do pracy, o tyle trudno zrozumieć kredyt wzięty na telewizor, albo sprzęt AGD, jeśli stary sprzęt był jeszcze zdatny do użytkowania. Kredyty i życie ponad stan to na pewno nie jest dobra droga. Przed każdym zadłużeniem należy poważnie się zastanowić, ponieważ takie zadłużenie raz na zawsze zmienia życie.

Czy każdy człowiek może oszczędzać?

Jeżeli otrzymywane wynagrodzenie za pracę jest niewielkie, a ktoś ma na utrzymaniu całą rodzinę, to oszczędzanie jakiejkolwiek kwoty pieniędzy wydaje się wręcz niemożliwe. Tymczasem warto każdego miesiąca postarać się zaoszczędzić przynajmniej niewielką sumę. Można włożyć te pieniądze na konto oszczędnościowe i otrzymać niewielkie odsetki. Na pewno żyje się łatwiej ze świadomością posiadania pieniędzy na czarną godzinę. Życie pisze różne scenariusze, w każdej chwili może przyjść ciężka choroba albo utrata pracy. Dlatego też warto posiadać dodatkowe pieniądze i móc skorzystać z nich w wybranej chwili. Życie z taką świadomością może okazać się o wiele bardziej wartościowe niż zakup kolejnego ubrania czy też sprzętu AGD. Na pewno każdy człowiek może postarać się zweryfikować swoje podejście do pieniędzy i zagadnienia oszczędzania.

Redakcja topbiura.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.