Agencje pośrednictwa pracy – czy warto korzystać z ich usług?

Agencje pośrednictwa pracy cieszą się dużą popularnością zarówno w Polsce, jak i za granicą. Pośrednictwo pracy to szansa na szybkie podjęcie zatrudnienia, a także znalezienie zajęcia, gdy brakuje nam doświadczenia zawodowego. Co jeszcze powinniśmy o nich wiedzieć?

Czym dokładnie są agencje pracy?

Agencje pracy to firmy, które pośredniczą pomiędzy pracownikiem a pracodawcą. Agencja nawiązuje kontakt z przedsiębiorstwami szukającymi pracowników, a także osobami szukającymi pracy tymczasowej. Pracownik korzystający z takiej oferty wykonuje pracę na rzecz współpracującego z agencją pracodawcy, jednak nie jest przez niego zatrudniony. Formalnie jego pracodawcą jest agencja, która wypłaca mu wynagrodzenie, odpowiada za ubezpieczenie, szkolenia itp. Praca przez agencję ma charakter tymczasowy, co oznacza, że pracownik jednego dnia może pracować dla jednej firmy, a kolejnego dla innej. Warto podkreślić, że pracodawcy korzystający z usług pracowników tymczasowych są zobowiązani do wypłacenia im takiego samego lub nawet wyższego wynagrodzenia niż osobom zatrudnionym przez siebie na etacie. Pracownicy tymczasowi najczęściej zatrudniani są do prac sezonowych. Wykonują również obowiązki osób przebywających na urlopach.

Kto najczęściej korzysta z ofert agencji pracy?

Z ofert agencji pracy bardzo często korzystają studenci, osoby w dojrzałym wieku, a także wszyscy ci, którzy potrzebują zajęcia od zaraz. Studenci cenią sobie agencje, gdyż te oferują im elastyczne godziny pracy. Takie rozwiązanie pozwala zarobić pieniądze nawet osobie studiującej dziennie. Z pośrednictwa pracy korzystają również osoby bez doświadczenia zawodowego, które mają małe szanse na znalezienie stałej pracy. Agencja umożliwia im zdobycie doświadczenia zawodowego. Wśród pracowników agencji tymczasowych można spotkać także osoby posiadające stałe zatrudnienie, jednak chcące dorobić do pensji. Dzięki elastycznym godzinom pracy mają one szansę na dodatkowe zajęcie po godzinach. Inną grupą pracowników tymczasowych są osoby w dojrzałym wieku, które mają problem ze znalezieniem stałej pracy na etacie. Dzięki agencjom pośrednictwa mogą one utrzymać płynność finansową.

Jakie są zalety podjęcia pracy przez agencję

Jedną z większych zalet agencji pośrednictwa pracy jest fakt, że szukanie ofert pracy jest u nich zdecydowanie łatwiejsze niż w innych firmach. Agencje nie mają wysokich wymagań jeżeli chodzi o wykształcenie i doświadczenie zawodowe. Często zdarza się, że podejmują one współpracę z osobami nie posiadającymi kwalifikacji, a następnie oferują im stosowne szkolenia. Agencja pracy tymczasowej pozwala pracować w elastycznych godzinach, co jest szansą dla ludzi, którzy z różnych względów nie są w stanie podjąć pracy na cały etat. Kolejną zaletą jest możliwość zdobycia doświadczenia zawodowe. Osoby decydujące się na pracę tymczasową mają szanse w krótkim czasie pracować w różnych firmach, na rozmaitych stanowiskach. W rezultacie nie tylko zdobywają doświadczenie, ale mogą również rozeznać jakie zajęcia sprawiają im przyjemność, do których prac się nadają, a do których niekoniecznie.

Przeczytaj więcej na http://ultrapark.pl

Agencja pracy a zatrudnienie w innym kraju

Wiele agencji pracy specjalizuje się w wyszukiwaniu pracowników dla zagranicznych pracodawców. Wyjazd za granicę z agencją może mieć szereg korzyści dla pracownika. Agencje bardzo często gwarantują pracownikom zakwaterowanie, co jest ogromnym udogodnieniem, gdy po raz pierwszy przyjeżdżamy do obcego kraju. Dzięki pomocy takiej firmy możemy skupić się na pracy, a nie na szukaniu mieszkania (co na początku może być bardzo trudne). Agencje pośrednictwa pracy posiadają koordynatorów, którzy posługują się językiem danego kraju. Mogą oni pomagać w załatwianiu spraw urzędowych i innych formalności. Wyjazd do pacy z zaufaną agencją to dla pracownika gwarancja bezpieczeństwa. Ma on pewność, że otrzyma wynagrodzenie. Część agencji oferuje pracownikom wypłacanie zaliczek. Jest to bardzo ważne na początku pracy, gdy przyjeżdżamy do kraju, w którym koszty życia są znacznie wyższe niż w Polsce.

Redakcja topbiura.pl