Inwestowanie w akcje online – od czego zacząć?

Inwestowanie w akcje online to sposób, aby w krótkim okresie pomnożyć swoje oszczędności. W najbliższym czasie planujesz kupić akcje? Dowiedz się, od czego zacząć.

Wybierz styl inwestowania

Jeżeli masz chociaż podstawową wiedzę ekonomiczną, możesz przeglądać raporty finansowe spółek, szukać okazji i aktywnie zarządzać swoim portfelem inwestycyjnym. Takie rozwiązanie daje pełną kontrolę nad aktywami, które znajdą się w Twoim portfelu. Z drugiej strony wymaga ono poświęcenia sporej ilości czasu. Brakuje Ci go? Zamiast aktywnego zarządzania zdecyduj się np. na ETF-y podążające za indeksami.

W inwestowaniu w akcje online mogą wesprzeć Cię specjaliści. Niektóre instytucje oferujące otwarcie konta maklerskiego zapewniają indywidualne sesje z ekspertami. To doskonały sposób, aby rozwiać swoje wątpliwości i poszerzyć wiedzę.

Określ cele inwestycyjne

Musisz wiedzieć, co chcesz osiągnąć, kupując akcje online. Może to być np. pomnożenie zgromadzonych oszczędności albo wygenerowanie środków, które następnie będą odkładane z myślą o przyszłej emeryturze. Dlaczego warto sprecyzować cel inwestowania? Powodów jest co najmniej kilka.

Gdy określisz cel swojej inwestycji:

  • będziesz mieć sprecyzowany zamiar – inwestowanie nie będzie jedynie przygodą, ale realizowanym planem,
  • możesz sprawdzić, czy decyzja, którą zamierzasz podjąć, przybliży Cię do jego realizacji,
  • unikniesz inwestowania w spółki, z którymi jesteś związany emocjonalnie, ale które nie pozwolą Ci osiągnąć zysków.

Twoje cele mogą się z czasem zmienić. Kupując akcje online przez dłuższy czas, pamiętaj, aby okresowo ponownie przyglądać się swoim planom.

Określ akceptowany stopień ryzyka

Inwestowanie w akcje czy inne instrumenty zawsze wiąże się z ryzykiem. Chociaż ryzyka nie sposób uniknąć, to możesz je ograniczyć. W jaki sposób? W przypadku akcji mowa o wyborze tych firm, które są w najmniejszym stopniu narażone na czynniki zewnętrzne – przykładem mogą być spółki świadczące usługi komunalne. Możesz też pójść inną drogą i nabyć akcje spółek dynamicznie się rozwijających. Posiadanie takich akcji w portfelu inwestycyjnym może się bardzo opłacać, ale nie jest to regułą – możesz również dużo stracić.

Więcej o ryzyku związanym z inwestowaniem w akcje online możesz przeczytać w artykule: „Na czym polega inwestowanie w akcje? Jak zacząć grać na giełdzie?”. 

Wybierz konto maklerskie

Aby kupić akcje online, musisz posiadać konto maklerskie. Aktualnie założenie i prowadzenie takiego rachunku oferuje wiele podmiotów. Różnice między ofertami są jednak spore i dotyczą różnych czynników – są to:

  • prowizje i opłaty – za otwarcie rachunku maklerskiego najpewniej nie zapłacisz, ale jego prowadzenie nie będzie już darmowe,
  • funkcjonalność – wraz z rachunkiem możesz otrzymać dostęp do platformy transakcyjnej wyposażonej w narzędzia do zarządzania ryzykiem (np. zlecenia stop-loss),
  • śledzenie portfela – szczegółowe informacje o dotychczasowych inwestycjach mogą pomóc Ci w podejmowaniu przyszłych decyzji.

Niektóre instytucje proponują klientom pomoc ekspertów – możesz zainwestować w portfel, nad którym czuwają specjaliści. To rozwiązanie jest przeznaczone zarówno dla początkujących, jak i tych inwestorów, którzy nie mają czasu, aby zajmować się aktywnie swoją inwestycją.

Materiał zewnętrzny

Redakcja topbiura.pl