Jak wybrać pośrednika nieruchomości?

Nie ulega wątpliwości, że transakcje kupna, sprzedaży lub wynajmu nieruchomości wymagają załatwienia wielu formalności. Trudno dziwić się więc temu, że coraz więcej osób szuka profesjonalnej pomocy w celu ich szybkiego przeprowadzenia. Na rynku działa wielu pośredników w obrocie nieruchomościami. Jak wybrać takiego, który zapewni wysoki poziom obsługi i pełne bezpieczeństwo transakcji?

Wybór agenta lub pośrednika nieruchomości


Pośrednik lub agent nieruchomości to osoba znająca aktualną sytuację na rynku nieruchomości. Dysponuje fachową wiedzą, również z zakresu prawa budowlanego, ekonomii i gospodarki nieruchomościami. Świadcząc usługi pośrednictwa, zapewnia kompleksowe wsparcie w przeprowadzeniu transakcji. Sprawdza stan prawny i faktyczny każdej nieruchomości. Kojarzy kupców ze sprzedającymi mieszkania, domy, działki lub lokale użytkowe, a także osoby wynajmujące z potencjalnymi najemcami. Uczestniczy w negocjacjach, a także gromadzi dokumentację związaną z daną nieruchomością. Sporządza umowę, która precyzuje jego obowiązki i dowodzi legalności przeprowadzonej transakcji.

Gdzie znaleźć biuro godne zaufania?


Osoby planujące współpracę z biurem nieruchomości zastanawiają się często, jak znaleźć godnego zaufania pośrednika. Z pewnością warto do sprawy podejść na spokojnie i zapoznać się z ofertą co najmniej kilku firm. W wyborze sprawdzonego pośrednika mogą pomóc osoby, które już korzystały z jego usług i są zadowolone ze współpracy. Warto więc poprosić o pomoc rodzinę lub znajomych. Nie zaszkodzi również zapoznać się z opiniami na temat danego biura dostępnymi w internecie. W tym wypadku trzeba kierować się zdrowym rozsądkiem i sprawdzić, jakiego rodzaju opinie powtarzają się, ile jest tych negatywnych, a ile pozytywnych. Wiele osób całkiem słusznie decyduje się na współpracę z renomowaną agencją nieruchomości, która działa na rynku od wielu lat.

Taka firma ma odpowiednie doświadczenie i cieszy się zaufaniem klientów, więc na pewno można liczyć na to, że zatrudnia kompetentnych pośredników. Większość agencji o ugruntowanej pozycji na rynku zapewnia kompleksową obsługę. Zakres usług obejmuje nie tylko pośrednictwo, ale także pomoc doradcy kredytowego, notariusza czy rzeczoznawcy majątkowego. Szukając pośrednika nieruchomości, warto zwrócić uwagę na jego kwalifikacje. Chociaż licencja od pewnego czasu nie jest już wymagana, w dalszym ciągu dowodzi ona wysokich kwalifikacji agenta. Do innych dokumentów potwierdzających jego umiejętności zaliczają się też certyfikaty i wyróżnienia. Godne zaufania biuro z reguły należy do lokalnego stowarzyszenia pośredników i ma ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej.


Pośrednik w obrocie nieruchomościami czuwa nad prawidłowym przebiegiem każdej transakcji. Dzięki temu, że ma fachową wiedzę i dostęp do rozbudowanej bazy danych, może znacząco przyspieszyć proces sprzedaży lub zakupu nieruchomości. Chociaż wybór pośrednika nieruchomości to zadanie wymagające cierpliwości i czasu, włożony wysiłek na pewno zaprocentuje w postaci sprawnie i legalnie przeprowadzonej transakcji zadowalającej obie strony.

Redakcja topbiura.pl