Jak wybrać doradcę kredytowego?

Jeśli mamy w planach zakup nieruchomości, auta czy dofinansowanie firmy, ale nie mamy wystarczającej gotówki i potrzebujemy kredytu możemy samodzielnie udać się do banków, porównać oferty i załatwić formalności. Tylko czy mamy na to czas, czy nie lepiej skorzystać z oferty doradcy finansowego?

Jak wybrać doradcę finansowego, który zadba o nasze interesy?

Zanim dowiemy się jak wybrać, sprecyzujmy czym zajmuje się doradca finansowy. Jest to człowiek, który powinien posiadać wszechstronną wiedzę związaną z finansami, powinien być niezależny od konkretnych instytucji finansowych, tak by obiektywnie i rzetelnie dokonać wyboru najlepszej dla klienta oferty.


Gdzie zatem szukać takiej osoby?


Najlepiej skorzystać z polecenia innych osób, znajomych, współpracowników, kontrahentów, rodziny, mamy wtedy gwarancję, że dana osoba wywiązała się w stu procentach z powierzonego zadania, więc jeśli poleca ją zadowolony klient- my też będziemy.
Inną formą poszukiwań doradcy są internetowe bazy usług finansowych, lub ogłoszenia w prasie i na różnego rodzaju platformach internetowych, w tym przypadku warto poszukać opinii na temat doradcy, ponieważ na rynku finansowym wciąż działa mnóstwo osób, które nie do końca posiadają wiedzę w tym zakresie, a co gorsza, nie do końca są uczciwe.
Obserwujmy również różnego rodzaju fora o tematyce finansowej, tam też dość często można ” zasięgnąć języka”.
Kiedy dowiedzieliśmy się jak wybrać doradców finansowych, którzy powinni spełnić nasze oczekiwania, pora na spotkanie.

Jak powinna przebiegać rozmowa z doradcą finansowym?

Nie ma jednego określonego wzoru, według którego powinna toczyć się rozmowa z doradcą czy doradcami, jedno jest pewne, jak miło by nie było powinny paść konkretne pytania.
Doradca powinien zapytać o potrzeby klienta, czy to ma być pożyczka czy inwestycja oszczędności; na jaki cel zostaną przeznaczone środki, jakiej kwoty klient potrzebuje lub jaką kwotę chce przeznaczyć na inwestycję, na lokatę; jaki sposób spłaty i na jaki okres najbardziej mu odpowiada spłata; czy klient ma wkład własny; czy dysponuje jakimś zabezpieczeniem kredytu.


Te pytania pozwolą dobrać doradcy najlepszą dla nas, klientów, ofertę.
Dobry doradca wie, że z bankami można negocjować warunki kredytu, wykorzysta swoje doświadczenie i umiejętności, by maksymalnie dopasować warunki do naszych oczekiwań.
Doradca zajmie się za nas wieloma sprawami, wypełni wniosek, doręczy do banku wymagane dokumenty, będzie monitorował na jakim jest etapie i co się dzieje z wnioskiem. Klient z reguły pojawia się w banku na podpisaniu umowy, ale i to niekoniecznie, umowa może być też podpisana w biurze doradcy, lub w domu czy siedzibie firmy klienta.

Wielu doradców czuwa nad klientem również po sfinalizowaniu umowy,przypominając o terminach dostarczenia dokumentów do posprzedażowej obsługi umów, np. dostarczenie dowodu ubezpieczenia nieruchomości itp. dlatego pamiętajmy, że to, jak wybieramy doradcę finansowego przekłada się na nasze finanse, warto zrobić to dobrze.

Redakcja topbiura.pl