Na świecie żyje coraz więcej ludzi. Każdy z nich musi gdzieś mieszkać. Co chwilę widzimy, jak zmienia się miejski krajobraz. Powstają coraz nowsze i większe osiedla mieszkalne. Dzięki temu bardzo prężnie działa branża nieruchomości. Sprzedażą domów i mieszkań zajmują się specjalnie do tego przeznaczone biura. Klienci nie muszą szukać niczego na własną rękę, mają przejrzystość ofert w jednym miejscu, mogą oglądać nieruchomości dostosowane do ich potrzeb i budżetu. Istnieją jednak pewne obawy przed współpracą z biurami nieruchomości.
Umieszczanie ogłoszeń o sprzedaży nieruchomości
Często jest tak, że ofertę sprzedaży domu lub mieszkania możemy znaleźć na różnych stronach internetowych i w ofercie różnych biur. Zastanawiamy się wtedy, czy nieruchomość, którą mamy na oku lub której jesteśmy właścicielami, nie zostanie sprzedana dwóm różnym osobom w tym samym czasie, przez dwóch różnych pośredników. Jak więc wygląda współpraca między biurami nieruchomości?
Po pierwsze, współpraca taka przynosi korzyści zarówno dla klienta, jak i dla pośrednika. Dzięki wystawieniu mieszkania na kilku różnych stronach, zwiększa się zasięg takiej oferty. Więcej osób ją ogląda, dzięki czemu nieruchomość może zostać szybciej sprzedana. Często też za wyższą cenę, gdyż jest większe prawdopodobieństwo, że nie będziemy musieli jej obniżać, aby bardziej zaciekawić ofertą.
Zwiększa się także baza nieruchomości. Gdy pośrednicy wymieniają między sobą informacje, często możemy dowiedzieć się o nieruchomościach, których jeszcze nie ma w sprzedaży. To także większa szansa na to, że znajdziemy coś odpowiadającego naszym potrzebom.
Istnieje też opcja współpracy na wyłączność. Jest to umowa zawierana przez sprzedającego z jedną agencją, dzięki czemu wyłącznie ona reprezentuje danego klienta, ale może udostępniać jego ofertę w bazach innych agencji. Gdy dane biuro nieruchomości szuka dla nas nieruchomości na podstawie odpowiadającej nam ceny, lokalizacji i metrażu, najpierw przeszukuje bazę swojej agencji, później bazy agencji,z którymi współpracuje. Dzięki temu możemy dostać najlepszą ofertę. Jak widzimy, współpraca między biurami nieruchomości nie jest niczym niepokojącym, a wręcz koniecznym, żeby branża ta mogła się rozwijać.
Ile płaci się za pracę z biurem nieruchomości?
Inną obawą związaną z biurami nieruchomości jest prowizja. Zwykle jest pobierana zarówno od kupującego, jak i sprzedającego. Wynosi kilka procent od wartości transakcji. Pośrednik agencji nieruchomości reprezentuje wtedy interesy obu stron. Nie jest to jednak zbyt korzystna sytuacja, gdyż ciężko jest reprezentować zarówno kupującego, jak i sprzedającego i uczciwie zadbać o korzystne dla obu warunki.
W takim przypadku najlepiej szukać agencji, które pobierają prowizję tylko od sprzedającego. Jest wtedy ona wyższa, jednak niejako wliczona w cenę nieruchomości. Jedynym problemem pozostaje to, że kupujący sam musi negocjować cenę i odpowiadające mu warunki. Rzadka jest bowiem sytuacja, gdy biuro reprezentuje interesy wyłącznie kupującego, a nie sprzedającego.
Podejmując współpracę z agencją nieruchomości, powinniśmy mieć na uwadze to, że możemy ponieść większe koszty. Jednak równie ważne są bezpieczeństwo transakcji i szybkość zawierania umów.