W życiu każdego człowieka przychodzi czas, w którym chce się on usamodzielnić. Nie jest to nic nietypowego. Dla każdego jednak oznaczać może to coś innego. Wiele osób stojących u progu dorosłości ma konkretną wizję swojej przyszłości – idą na studia, zakładają rodziny i decydują się na zakup domu. Decyzja ta wiąże się niestety z wieloma aspektami, które trzeba dobrze przemyśle i sprawdzić.
Zakup domu – na kredyt czy za gotówkę?
Mało kto może pozwolić sobie na zakup domu za gotówkę. Większość osób musi zdecydować się na wzięcie pożyczki z banku. Niestety, branża nieruchomości, z roku na rok wydaje się oferować coraz to większe ceny nieruchomości. Nie oznacza to jednak, że zakup domu jest zupełnie nieosiągalny. Owszem, cała papierologia jest na tyle wymagającym zajęciem, że zanim dojdzie do zakupu własnego lokum, trzeba naprawdę sporo rzeczy pozałatwiać. Z pewnością, dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z porad fachowców. Jeśli na przykład zakup domu wiąże się z pobraniem pożyczki w banku, warto udać się do doradcy kredytowego. Pomoże on ustalić nam naszą zdolność kredytową, a także podpowie najbardziej optymalne rozwiązanie, dostępne na rynku. Doradca kredytowy załatwi za nas wszelkie dalsze formalności w banku. To dobre rozwiązanie, jeśli nie ma się czasu aby samemu odwiedzać banki i sprawdzać warunki kredytowe w różnych instytucjach finansowych.
Usługi doradcy kredytowego
Co ważne, usługi doradcy kredytowego są zupełnie bezpłatne dla klientów. To bank, z którym ostatecznie podpisze się kredyt na zakup domu, płaci wynagrodzenie dla doradcy kredytowego. W mniejszych miejscowościach może być problem ze znalezieniem osoby świadczącej takie usługi jednak z pewnością w dużych miastach problemów takich być nie powinno. Zakup domu to tylko pierwszy etap wydatków. Zazwyczaj gdy kupuje się dom z rynku pierwotnego, czekają nas duże wydatki na jego wykończenie. Ekipa remontowa, materiały budowlane, farby, płytki, wyposażenie mieszkania – to wszystko kosztuje krocie. Oczywiście sam zakup domu jest największym wydatkiem – sama nieruchomość kosztuje w całym procesie najwięcej, jednak nie należy zapominać o pozostałych wydatkach. Również na nie czasami trzeba wziąć kredyt. Oczywiście, znacznie łatwiejsza sytuacja jest gdy jest to zakup domu z rynku wtórnego. Wówczas dom jest już jako tako zagospodarowany, urządzony.
Poprzedni właściciele mogą zabrać ze sobą meble czy sprzęt AGD, ale przecież podłogi i tapety na ścianach zostaną. Nierzadko zdarza się jednak, że zanim wprowadzimy się do takiego domu, chcemy zrobić w nim kilka przeróbek. Wypada chociażby odświeżyć ściany, czy zagospodarować przestrzeń pod swój styl życia. To wszystko kosztuje. Oczywiście, znacznie mniej niż zakup domu, jednak jakieś oszczędności również na to trzeba będzie przeznaczyć. Warto pamiętać, że wcale nie trzeba robić wszystkiego od razu. Można podzielić sobie sprawy ważne i ważniejsze. Te drugie wykonać w pierwszej kolejności, a inne zostawić na później, gdy nasz portfel ponownie napełni się oszczędnościami. To rozwiązanie na które decyduje się większość osób.