Strona główna
Biznes
Tutaj jesteś

Komu przysługuje ulga na zakup kasy fiskalnej?

8 maja 2020

Kasa fiskalna od dawien dawna kojarzy nam się ze sprzedażą w sklepach. Oczywiście nie jest to wymysł sklepikarzy – wymóg kasy fiskalnej jest określony w odpowiednich przepisach prawa i przedsiębiorcy, których obejmuje muszą się do niego stosować.

Grupa przedsiębiorców, którzy muszą pokusić się o zakup kasy fiskalnej wciąż ulega rozszerzeniu. Co do zasady wymóg dotyczy sprzedaży produktów osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej – czyli po prostu zwykłym konsumentom. Zwolnieni z posiadania kasy fiskalnej są przedsiębiorcy, których obrót w ostatnim roku nie przekroczył 20 000 złotych (1 666 zł miesięcznie).

Początki w biznesie

Wielu początkujących przedsiębiorców zastanawia się kiedy powinni zacząć nabijać transakcję na kasę rejestrującą. Odpowiedź jest wyjątkowo prosta: od razu. Już pierwsza płatność na rzecz działalności gospodarczej musi być obowiązkowa zewidencjonowana.

Zakup kasy fiskalnej są więc czynnościami, które należy wykonać de facto jeszcze przed rozpoczęciem pracy na rzecz swojej firmy. Zrobienie tego w ustalonym odgórnie w przepisach terminie ma swoje korzyści.

Jednak dla początkującego przedsiębiorcy (a czasami nawet działającego od lat na rynku – między innymi w przypadku zwiększenia liczby punktów sprzedaży) kupno kasy może być sporym obciążeniem finansowym. Pomoc w tej kwestii zapewniają jednak przepisy prawa, które przewidują zwrot części kwoty w ramach ulgi na zakup kasy fiskalnej.

Kogo dotyczy ulga?

Specjalna ulga dotyczy przedsiębiorców, którzy w ustalonym w przepisach terminie rozpoczęli prowadzenie ewidencji sprzedaży w momencie, gdy powstał w ich wypadku taki obowiązek.

Ulga na zakup kasy wynosi nawet 90% jej wartości, nie może przekroczyć jednak kwoty 700 złotych. Najbardziej korzystnym rozwiązaniem jest więc nabycie kasy fiskalnej w cenie niespełna 800 złotych. Pozwoli to skorzystać z pełnej kwoty ulgi ze „stratą” na poziomie 20 złotych (90% z 800 to 720). Suma ta odliczana jest od należnego podatku, a w wypadku gdy jego wysokość w danym okresie rozliczeniowym jest niższa, przedsiębiorca ma prawo do wypłaty różnicy na wskazany przez niego rachunek bankowy, albo odliczenia od podatku w następnych okresach.

Oczywiście zakup musi być potwierdzony fakturą. Ponadto wymagany jest dowód zapłaty całej należnej kwoty – kupno kasy nie może być dokonane więc na raty.

W przypadku „vatowców” ulga może zostać odliczona od podatku w deklaracji VAT za odpowiedni okres (miesiąc, bądź kwartał w zależności od stosowanego przez firmę sposobu). Co ciekawe, ulga może być jednak wykorzystana również przez „nievatowców”. Muszą oni jednak wypełnić i wysłać do naczelnika odpowiedniego urzędu skarbowego stosowny wniosek. Należy go złożyć w urzędzie w miesiącu następującym po tym, w którym zakupiono kasę rejestrującą.

Podsumowując: z ulgi na zakup kasy fiskalnej w wysokości 90% jej kosztu (jednak maksymalnie 700 złotych) skorzystać mogą zarówno przedsiębiorcy odprowadzający VAT, jak i tak zwani „nievatowcy”. Ci pierwsi mogą skorzystać z ulgi przy rozliczaniu zeznania podatkowego, a drudzy muszą złożyć stosowny wniosek w urzędzie skarbowym.

brokerzy

Redakcja topbiura.pl

Redakcja TopBiura.pl to zespół pasjonatów, którzy z zaangażowaniem tworzą treści dostosowane do potrzeb naszych czytelników.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Odroczone płatności w e-commerce
brokerzy
Budowanie świadomości marki

Jesteś zainteresowany reklamą?