Jeśli mamy w planach zakup nieruchomości, auta czy dofinansowanie firmy, ale nie mamy wystarczającej gotówki i potrzebujemy kredytu możemy samodzielnie udać się do banków, porównać oferty i załatwić formalności. Tylko czy mamy na to czas, czy nie lepiej skorzystać z oferty doradcy finansowego?
Jak wybrać doradcę finansowego, który zadba o nasze interesy?
Zanim dowiemy się jak wybrać, sprecyzujmy czym zajmuje się doradca finansowy. Jest to człowiek, który powinien posiadać wszechstronną wiedzę związaną z finansami, powinien być niezależny od konkretnych instytucji finansowych, tak by obiektywnie i rzetelnie dokonać wyboru najlepszej dla klienta oferty.
Gdzie zatem szukać takiej osoby?
Najlepiej skorzystać z polecenia innych osób, znajomych, współpracowników, kontrahentów, rodziny, mamy wtedy gwarancję, że dana osoba wywiązała się w stu procentach z powierzonego zadania, więc jeśli poleca ją zadowolony klient- my też będziemy.
Inną formą poszukiwań doradcy są internetowe bazy usług finansowych, lub ogłoszenia w prasie i na różnego rodzaju platformach internetowych, w tym przypadku warto poszukać opinii na temat doradcy, ponieważ na rynku finansowym wciąż działa mnóstwo osób, które nie do końca posiadają wiedzę w tym zakresie, a co gorsza, nie do końca są uczciwe.
Obserwujmy również różnego rodzaju fora o tematyce finansowej, tam też dość często można ” zasięgnąć języka”.
Kiedy dowiedzieliśmy się jak wybrać doradców finansowych, którzy powinni spełnić nasze oczekiwania, pora na spotkanie.
Jak powinna przebiegać rozmowa z doradcą finansowym?
Nie ma jednego określonego wzoru, według którego powinna toczyć się rozmowa z doradcą czy doradcami, jedno jest pewne, jak miło by nie było powinny paść konkretne pytania.
Doradca powinien zapytać o potrzeby klienta, czy to ma być pożyczka czy inwestycja oszczędności; na jaki cel zostaną przeznaczone środki, jakiej kwoty klient potrzebuje lub jaką kwotę chce przeznaczyć na inwestycję, na lokatę; jaki sposób spłaty i na jaki okres najbardziej mu odpowiada spłata; czy klient ma wkład własny; czy dysponuje jakimś zabezpieczeniem kredytu.
Te pytania pozwolą dobrać doradcy najlepszą dla nas, klientów, ofertę.
Dobry doradca wie, że z bankami można negocjować warunki kredytu, wykorzysta swoje doświadczenie i umiejętności, by maksymalnie dopasować warunki do naszych oczekiwań.
Doradca zajmie się za nas wieloma sprawami, wypełni wniosek, doręczy do banku wymagane dokumenty, będzie monitorował na jakim jest etapie i co się dzieje z wnioskiem. Klient z reguły pojawia się w banku na podpisaniu umowy, ale i to niekoniecznie, umowa może być też podpisana w biurze doradcy, lub w domu czy siedzibie firmy klienta.
Wielu doradców czuwa nad klientem również po sfinalizowaniu umowy,przypominając o terminach dostarczenia dokumentów do posprzedażowej obsługi umów, np. dostarczenie dowodu ubezpieczenia nieruchomości itp. dlatego pamiętajmy, że to, jak wybieramy doradcę finansowego przekłada się na nasze finanse, warto zrobić to dobrze.