Współpraca z blogerami – jak może pomóc Twojej firmie?

Rozpoczęcie współpracy ze znanym blogerem może być dla firmy szansą na dotarcie do wielu nowych klientów. W jaki sposób nawiązać kontakt z blogerami i skorzystać z ich wsparcia w promowaniu własnych produktów i usług?

Współpraca z blogerami – dlaczego warto?

W dzisiejszych czasach firmy mają do dyspozycji szeroką gamę metod promocji. Wśród nich coraz większe znaczenie mają influencerzy, czyli osoby, które posiadają szerokie grono fanów, na przykład na serwisach YouTube, Facebook, Instagram lub na własnym blogu.

Bloger, który jest popularny w swojej dziedzinie, na przykład publikuje pasjonujące relacje z podróży, przepisy na pyszne i zdrowe dania lub pomocne informacje o kosmetykach, może wpływać na grono posiadanych odbiorców poprzez swój przekaz. Zatem współpraca z blogerami polegająca na promowaniu produktów lub usług firmy pozwala na uzyskanie bardzo wysokiej efektywności bez ponoszenia sporych kosztów:

Zalety współpracy z blogerami:
– dotarcie do szerokiego grona potencjalnych klientów,
– budowa rozpoznawalności firmy,
– przystępne koszty promocji,
– wysoka skuteczność reklamowa,
– możliwość długoterminowej promocji.

Jak nawiązać współpracę z blogerami?

Firmy, które chciałyby nawiązać współpracę z blogerami, mogą zrobić to na dwa sposoby: zwrócić się bezpośrednio do blogera lub do agencji, która współpracuje z influencerami.

Pierwszy przypadek dotyczy głównie blogów mniej znanych, natomiast współpraca z blogerami bardziej rozpoznawalnymi będzie wymagała skierowania się do agencji, która ich reprezentuje.

Bardzo ważne jest wybranie odpowiednich blogerów pod kątem grupy docelowej odbiorców reklamy. Przykładowo firma z branży kuchennego AGD zyska na współpracy z blogerem kulinarnym, a ta produkująca odzież i dodatki przez współpracę z blogerką modową.

Jak promować swoją firmę we współpracy z blogerami?

Promocja firmy z pomocą blogerów może odbywać się na kilka sposobów.

1. Wpis sponsorowany
Firma przekazuje blogerowi produkt albo świadczy usługę, co następnie jest podstawą do przygotowania wpisu sponsorowanego. We wpisie znajdują się również linki do produktu czy usługi, które pozwalają na ich dokładne sprawdzenie, zamówienie.

2. Baner reklamowy
Umieszczony na blogu baner reklamowy, który prowadzi bezpośrednio na stronę firmy.

3. Kody rabatowe dla czytelników
Czytelnicy bloga mogą otrzymać specjalne kody rabatowe na zakupy, co przyciąga nowe osoby na bloga i zwiększa zasięg promującej się na nim firmy.

W przygotowaniu projektu oraz realizacji reklamy polegającej na współpracy z influencerami pomagają również specjalistyczne agencje reklamowe.

Redakcja topbiura.pl