Od czego zacząć poszukiwanie biura do wynajęcia?

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej to nie lada wyzwanie. Wiele osób rozpoczynających prowadzenie swojego biznesu, nawet nie spodziewa się, że ich firma na przestrzeni lat jest w stanie szybko się rozwinąć do tego stopnia, że pojawia się potrzeba wynajęcia jakiegoś lokum, w którym pracownicy będą mogli w spokoju wykonywać swoje zadania. W dużej mierze działalność gospodarczą rozpoczyna się od jednoosobowego lub kilku osobowego zespołu. Kiedy jednak przychodzi czas, że trzeba rozpocząć poszukiwanie biura do wynajęcia, należy do tego zadania podejść rozsądnie. Przede wszystkim, należy dokładnie pomyśleć nad tym, gdzie taki lokal powinien się znajdować.

Ile trwa znalezienie biura?

Niekiedy poszukiwanie biura do wynajęcia trwa miesiącami, ponieważ nie jest się w stanie dochodzić w tej kwestii wszystkim pracownikom. Nie należy zatem brać pod uwagę miejsca zamieszkania pracowników. Bardzo ważne jest natomiast to, aby umożliwić jak najbardziej komfortowe warunki dojazdu do miejscach pracy. Poszukiwanie biura do wynajęcia na pewno trzeba przemyśleć w tym kontekście, ponieważ nie wszyscy pracownicy mają możliwość dojazdu samochodem. Warto wybrać takie miejsce, gdzie dojeżdża tramwaj, autobus lub podmiejski bus. Dobrze, jeśli przed budynkiem znajduje się parking oraz miejsca postojowe dla rowerów. Poszukiwanie biura do wynajęcia, na pewno nie jest łatwe, pod względem kosztowym. Często dobrze skomunikowane miejscówki mają bardzo wysoki czynsz. Na tyle wysoki, że nie opłaca się po prostu tam wynajmować. Z kolei budynki oddalone od centrum, zazwyczaj są gorzej skomunikowane. Kolejną istotną sprawą jest to, czy dane biuro ma na przykład dodatkowe udogodnienia. Może to być kuchnia pracownicza, pokój socjalny albo sala konferencyjna. Te aspekty mają duże znaczenie gdy zaczynamy poszukiwanie biura do wynajęcia. Ważny jest też okres najmu danego budynku. Nie warto decydować się na wynajem na kilka miesięcy, jeśli wiemy, że potem poszukiwanie biura do wynajęcia będzie trzeba zacząć od nowa.

Umowa najmu – jak powinna wyglądać?

Z drugiej jednak strony należy tak skonstruować umowę najmu, aby można było w miarę szybko zrezygnować z wynajmu, bez większych kar. To oczywiście zagadnienie które należy skierować do prawnika, który pomoże przygotować sensowną umowę najmu. Poszukiwanie biura do wynajęcia może trwać naprawdę długie miesiące, jednak czasem naprawdę lepiej jest się chwilę dłużej pomęczyć i poszukać niż potem żałować. Bardzo fajnie zdecydować się na budynek, w którym nie trzeba będzie przeprowadzać za dużo nowych inwestycji. Dobrze jeśli pokoje pracowników są zadbane, dobrze wyposażone w niezbędne meble.

Warto sprawdzić też stan łazienek. Nie ulega wątpliwości, że praca w schludnym, zadbanym miejscu jest o wiele bardziej przyjemna i sprzyja kreatywności. Dlatego właśnie warto nastawić się na to, że poszukiwanie biura do wynajęcia to dość żmudny proces, ale powinien on przynieść naszej firmie dużo profitów w dłuższej perspektywie. To bardzo ważne mieć taką świadomość i uzbroić się w cierpliwość, zamiast tracić nerwy.

Redakcja topbiura.pl