Jakie biuro rachunkowe na Śląsku?

Ilość firm oferujących usług księgowe w województwie śląśkim sprawia, że wybór odpowiedniego jest trudnym zadaniem. Poniżej podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę, na etapie poszukiwania biura rachunkowego na Śląsku.

Jakie usługi świadczą biura rachunkowe na Śląsku?

Wszystkie firmy działające w województwie śląskim, świadczą podobny zakres usług jeżeli chodzi o księgowość — Czeladź, Sosnowiec, Katowice, Chorzów tutaj swoją działalność prowadzą liczne firmy rachunkowe, lecz nie należy się spodziewać, że któraś z nich zaskoczy nas czymś specjalnym w swojej ofercie. Zresztą nie o to chodzi w poszukiwaniach firmy, która zajmie się obsługą księgową. Chcemy mieć zawsze pewność, że nasze podatki są prawidłowo rozliczane.

Firmy księgowe na Śląsku najczęściej oferują następujące usługi:

  • Prowadzenie podatkowych ksiąg przychodów i rozchodów;
  • Sporządzanie sprawozdań finansowych;
  • Ryczałt ewidencjonowany;
  • Pomoc na etapie zakładania działalności gospodarczej;
  • Rozliczanie podatku PIT;
  • Usługi z obszaru kadr i płac;

Powyższa lista to swego rodzaju uproszczenie, bo usług dodatkowych może być więcej, jednak te wyżej są najczęściej spotykanymi.

Wybór biura rachunkowego na Śląsku: na co zwrócić uwagę?

Jest kilka ważnych spraw, które koniecznie trzeba wziąć uwagę, wybierając biuro rachunkowe dla swojej firmy. Ważne, aby każdy z poniższych elementów wziąć pod uwagę, bo wszystkie mają wpływ na bezpieczeństwo finansów naszej firmy.

Certyfikat księgowy

Sugerujemy korzystać tylko i wyłącznie z usług firm, które mają ważny certyfikat Ministerstwa Finansów, który potwierdza kwalifikacje danego biura rachunkowego. Taką informację można łatwo uzyskać na stronie ministerstwa finansów. Wystarczy wejść na tę stronę. Na Śląsku na szczęście większość firm takowy posiada, dlatego szansa, że trafimy na firmę niekompetentną jest stosunkowo nieduża.

Cena

Przy tak ważnym sprawach, jak wybór biura rachunkowego, cena nigdy nie powinna być na pierwszym miejscu, jednak warto szukać firmy, która oferuje korzystne opcje cenowe. Nikt przecież nie lubi przepłacać.

Ubezpieczenie

Niestety w warunkach prawnego bałaganu, jaki panuje w naszym kraju, o pomyłkę nietrudno — zwłaszcza w taki trudnej materii, jak księgowość. Przed rozpoczęciem współpracy z biurem rachunkowym upewnić należy się, że ma ono wykupioną polisę ubezpieczeniową i w sytuacji, gdy spotka nas coś przykrego, ta polisa pokryje ewentualne koszty związane z uchybieniami. 

Opinie zadowolonych klientów

Firmy dobre w swoim fachu z reguły otrzymują wiele pozytywnych opinii na profilach firmowych na różnych portalach. Warto więc dobrze przejrzeć internet, aby zobaczyć, co inne osoby mówią na temat działalności interesującego nas biura.

Przechowywanie danych

Powinniśmy też dowiedzieć się, czy biuro rachunkowe z należytą starannością przetwarza dane osobowe i czy polityka prywatności firmy nie naraża nas na żadne niebezpieczeństwa związane z wyciekiem danych. Zwłaszcza w dobie wszechobecnej cyfryzacji.

Wybór biura rachunkowego na Śląsku – podsumowanie

Powyższa lista obejmuje podstawowe kryteria, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze biura rachunkowego na Śląsku. Dobrym pomysłem może być stworzenie pliku w Excelu i zestawienie tam ofert poszczególnych firm w tabeli — plusów i minusów oferty. Takie podejście ułatwi podjęcie odpowiedniej decyzji. 

Redakcja topbiura.pl