Koszty energii elektrycznej rosną z roku na rok i w przyszłości będą coraz wyższe. Aby zredukować ich wysokość, warto ograniczyć pobór. Jak oszczędzać prąd? Sprawdź te porady, żeby zmniejszyć zużycie energii i wysokość swoich rachunków.
1. Oświetlenie
Z oświetlenia korzystamy każdego dnia, dlatego systematycznie pobiera ono energię. Aby ograniczyć koszty, warto pamiętać o kilku ważnych kwestiach związanych z używaniem lamp w domu.
Aby oszczędzać na oświetleniu:
– Wyłączaj światło w tych pomieszczeniach, z których nie korzystasz.
– Stosuj energooszczędne żarówki, na przykład LED, które zużywają nawet ponad 80% mniej energii elektrycznej niż tradycyjne żarówki żarowe.
– Wybieraj lampy z mniejszą liczbą punktów świetlnych.
– Zamontuj czujniki ruchu – będą uruchamiały oświetlenie wtedy, gdy to konieczne, na przykład na schodach, na zewnątrz domu.
2. Urządzenia elektryczne
W domu używa się również wielu urządzeń elektrycznych, w tym AGD i RTV, które pobierają sporo energii. Jak oszczędzać prąd bez zmniejszenia swojego komfortu?
Aby oszczędzać przy korzystaniu z urządzeń elektrycznych:
– Wymień stare sprzęty jak lodówka, pralka na nowe, które mają wysoką klasę energetyczną.
– Korzystaj z urządzeń jak pralka i zmywarka tylko wtedy, gdy są zapełnione.
– Używaj trybów eko podczas prania oraz zmywania.
– Nie wkładaj jeszcze ciepłych dań do lodówki i do zamrażarki.
– Otwieraj lodówkę tylko na chwilę, by zapobiec ucieczce chłodu.
– Gdy gotujesz wodę, wlej do czajnika tylko tyle, ile potrzebujesz.
– Nie otwieraj piekarnika zbyt często podczas pieczenia potraw.
– Wyłączaj nieużywane sprzęty z prądu, na przykład ładowarkę do telefonu, telewizor.
3. Fotowoltaika
Oszczędzać na prądzie można też za pomocą nowoczesnych technologii. Założenie paneli fotowoltaicznych, czyli stworzenie przydomowej elektrowni to sposób, aby zredukować koszty na lata. Na instalację fotowoltaiczną można otrzymać również dofinansowanie.
4. Zmiana taryfy
Dostawcy prądu oferują szeroką gamę taryf do wyboru, w tym taryfy nocne oraz weekendowe. Sprawdź dostępne oferty, ponieważ przejście na inną taryfę może pomóc w zmniejszeniu rachunków za energię elektryczną.
Oszczędności może dać też zmiana rozliczenia, na przykład podawanie odczytów z licznika samodzielnie.
5. Zmiana dostawcy prądu
W końcu oszczędności może przynieść zmiana dostawcy prądu. Zanim jednak zdecydujemy się na sygnowanie jakiejkolwiek umowy, powinniśmy dokładnie zapoznać się z ofertą i regulaminem nowego dostawcy energii elektrycznej, aby uniknąć sytuacji, gdy w rzeczywistości rachunki wzrosną, zamiast spadać.