Jak działa program Mój Elektryk dla firm?

Firmowa flota pojazdów powinna być niezawodna i ekonomiczna podczas użytkowania. Takimi cechami charakteryzują się samochody elektryczne. Do niedawna największą przeszkodą w nabyciu auta elektrycznego była jego wysoka cena. Na szczęście istnieje rozwiązanie, dzięki któremu można pozyskać ekologiczny pojazd w dobrej cenie. Tym rozwiązaniem jest program dopłat „Mój Elektryk”. Z programu mogą skorzystać również przedsiębiorcy. Jakie są zasady programu? Poniżej krótki przewodnik.

Dopłaty od podstaw

 

Organizatorem programu „Mój Elektryk” jest Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Celem programu jest promowanie rozwiązań zeroemisyjnych w transporcie. Operatorem programu jest Bank Ochrony Środowiska. Jednak po dopłaty Mój Elektryk dla firm nie trzeba zgłaszać się do banku. Wszystkie formalności możemy załatwić u dealera. Pomoc w tym zakresie świadczą firmy zajmujące się finansowaniem samochodów elektrycznych. Przedsiębiorcy zainteresowani nabyciem elektryka mogą zgłosić się na przykład do VW FS. Jest to firma, która specjalizuje się w finansowaniu pojazdów z grupy Volkswagena, czołowego producenta elektryków.

Jaki pojazd można kupić?

 

Dopłaty Mój Elektryk dla firm nie przysługują w przypadku zakupu samochodów hybrydowych. Ustawodawca postanowił, że firma może skorzystać z programu wyłącznie w celu zakupu pojazdu elektrycznego. Dostępne pojazdy zostały podzielone na kilka kategorii. Do dyspozycji przedsiębiorcy są samochody osobowe, samochody dostawcze oraz autobusy. Dofinansowanie przysługuje również niektórym przedsiębiorcom, którzy już kupili samochód elektryczny. Warunkiem dofinansowania jest zakup pojazdu po 1 maja 2020, uiszczenie opłaty wstępnej i sfinansowanie zakupu leasingiem.

Ile można otrzymać?

Przedsiębiorca może otrzymać dofinansowanie w kwocie do 70000 złotych. Nie jest to jednak kwota dostępna dla każdego. Wielkość dotacji zależy od kilku czynników. Do najważniejszych z nich zaliczymy kategorię nabywanego pojazdu, deklarowany roczny przebieg, a także wysokość rozliczanego podatku VAT. Jak ustalić całkowitą kwotę dotacji? Pomoże w tym doradca VW FS. Przed spotkaniem należy przygotować NIP, REGON oraz adres siedziby firmy. Klient zostanie powiadomiony przez doradcę w przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku o dotacje przez BOŚ. Koszt samochodu elektrycznego jest wyższy od przyznanej dotacji. Jak sfinansować różnicę? Rozwiązaniem jest leasing. Przyznana dotacja wpływa na konto firmy zapewniającej finansowanie. Rata leasingowa jest obliczana dla wartości pojazdu obniżonej o przyznaną dotację.

Redakcja topbiura.pl