Wielu studentów zarabia na swoje utrzymanie. Niestety, ich rodzice nie są w stanie pokryć wszystkich koniecznych opłat. Młodzi ludzie są dzisiaj bardzo ambitni, wielu z nich łączy studia z pracą zawodową, również dlatego, że chcą mieć w CV doświadczenie zawodowe.
Zarobki studenta
Czy przeciętny student jest w stanie samodzielnie się utrzymać? To zależy od wielu czynników. Na pewno wielu studentów zaocznych utrzymuje się całkowicie samodzielnie. W dni robocze pracują na cały etat. Jednak tacy studenci są bardzo zmęczeni i na pewno cierpi na tym ich zaangażowanie w naukę. Nie są w stanie rzetelnie przygotować się do wykładów i innych zajęć, ponieważ wiele godzin spędzają w pracy. Warto więc tak zorganizować swoje studenckie życie, aby pracować tylko na część etatu. Może dobrym wyjściem będą studia dzienne połączone z zarabianiem pieniędzy w niektóre weekendy?
Gdzie student może dostać pracę?
Przeciętny student nie może pochwalić się dużym doświadczeniem zawodowym. Zazwyczaj podejmuje pracę jako sprzedawca w galerii handlowej albo w szeroko pojętej gastronomii, na przykład jako kelner albo pomoc kuchenna. Taka praca pozwala oswoić się z rynkiem pracy, poczuć, jak to jest mieć nad sobą szefa, który stawia wymagania. Z pewnością takie studenckie doświadczenia okazują się bardzo pomocne w przyszłości, kiedy absolwent szuka już pierwszej poważnej pracy. Niektórzy studenci szukają bezpłatnych praktyk i staży dotyczących swojego kierunku studiów. Jeżeli jednak pojawia się potrzeba zarobienia określonej kwoty pieniędzy, trzeba po prostu pójść do pracy.
Pracujący student
Jak zarabiać na studiach? Studenci mogą podpisać korzystniejsze umowy niż umowa o pracę. Dzięki temu mogą zarobić więcej, płacą niższy podatek. Dla pracodawców student pracujący na umowę zlecenie to bardzo korzystna możliwość zdobycia dodatkowej osoby do pracy. Ktoś pracujący w oparciu o umowę zlecenie nie ma przecież praw pracowniczych, nie przysługuje mu płatny urlop, dostaje tylko stawkę godzinową. Dlatego też zatrudnianie studentów na umowę zlecenie jest dla pracodawców bardzo korzystne i jest to często praktykowane. Każdy student powinien jednak być świadomy swoich praw, nie może pozwolić sobie na wykorzystywanie. Na umowie zlecenie również obowiązuje stawka minimalna i pracodawca po prostu nie może płacić mniej. Pierwsza studencka praca to doskonałe wprowadzenie do dorosłego życia, trzeba zmierzyć się z wieloma problemami, jednak później jest już coraz łatwiej. Warto więc podejmować takie prace w czasie studiów, w trosce o swoje finanse i doświadczenie zawodowe.